Co może wykazać sprawdzanie samochodu za pomocą diagnostyki komputerowej?

Niemal wszystkie współczesne samochody poruszające się po drogach posiadają specjalne komputery pokładowe. Urządzenia te przypominają skrzynki centralne, w których zamknięte zostały sterowniki, procesor oraz pamięć. Komputer samochodowy przesyła na deskę rozdzielczą wszelkie informacje o błędach w funkcjonowaniu pojazdu. Dzięki temu kierowca ma świadomość, kiedy konieczna może być wizyta w serwisie.

Lokalizacja usterek

Podczas pobytu pojazdu w warsztacie, mechanik podłącza do komputera pokładowego odpowiednie urządzenie diagnostyczne. Jest ono w stanie odczytać z pamięci sterownika informacje dotyczące błędów, które są tam przechowywane w postaci kodów. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, w Europie rozpoczęto wprowadzanie uniwersalnego kodowania błędów dla wszystkich pojazdów. Ich prawidłowe interpretowanie wciąż wymaga jednak wiedzy specjalistycznej. Diagnostyka samochodów może na przykład wykazać, że silnik korzysta z mieszanki paliwowej o zbyt ubogim składzie. W praktyce oznacza to jednak, że ilość paliwa jest zbyt wysoka w stosunku do ilości powietrza. Przyczyny takiej sytuacji mogą być bardzo różne. Nierzadko wynika to z uszkodzeń sondy lambda, pompy paliwa czy przepływomierza, bądź też nieszczelności w układzie zasysania.

Komputerowa diagnostyka samochodowa

Do najczęściej wykrywanych przez diagnostykę komputerową usterek należą te odpowiedzialne za zwiększoną emisję spalin. Dotyczy to na przykład ograniczonej sprawność konwersji elementu zwanego reaktorem katalitycznym, nieszczelności układu paliwowego, wypadających zapłonów czy wadliwego funkcjonowania układów elektronicznych czujników sterujących określonymi systemami silnika. Rozpoznanie potencjalnych źródeł problemu, pozwala serwisantowi na przeprowadzenie bardziej zawężonych działań oraz szybsze naprawienie usterki. Diagnostyka samochodów jest także sposobem na zweryfikowanie bezpieczeństwa pojazdu. Błyskająca lampka poduszek nierzadko oznacza błędy w rozmaitych obrębach, na przykład obwodzie poduszki kierowcy lub pasażera oraz ich części wspólnych, obwodzie napinaczy pasów bezpieczeństwa czy też czujnikach zderzenia bocznego po obu stronach. W takich sytuacjach sama informacja o występującym błędzie jest bezużyteczna, a do całkowitego zlikwidowania problemu niezbędne jest posiadanie profesjonalnej wiedzy mechanicznej.

Sprawdzanie auta przed zakupem

Diagnostykę samochodu warto przeprowadzić także bezpośrednio przed jego zakupem. W tym celu należ udać się do warsztaty w towarzystwie rzeczoznawcy lub doradcy motoryzacyjnego. Pozwala to na sprawdzenie ogólnego stanu technicznego samochodu oraz wykrycie wszystkich ewentualnych usterek, bez konieczności rozebrania pojazdu na części. Badanie jest także sposobem na rozpoznanie wad w poszczególnych systemach pojazdu oraz pozwala na zdemaskowanie wielu popularnych oszustw. Nieuczciwi handlarze uciekają się do różnego tego typu praktyk, na przykład cofania licznika, montowania emulatorów uszkodzonych układów, ukrywania poważnych kolizji odnotowanych przez komputer pokładowy czy podpinanie niedziałających kontrolek.

Więcej porad znajdziesz na Autotesto.pl

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published