Miasta zagrożone wulkanem

Wulkany to takie miejsca, z których wydobywa się gorąca lawa, gazy wulkaniczne oraz materiał piroklastyczny. Ze względu na ich aktywność wyróżnia się wulkany czynne, drzemiące oraz wygasłe. Najbardziej niebezpieczne są właśnie wulkany czynne, a szczególnie te, które leżą w pobliżu zaludnionych miast.

Wezuwiusz we Włoszech
Wezuwiusz to wszystkim znany czynny wulkan we Włoszech nad miastem Neapol. Jest jednym z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie i jednym ze stratowulkanów, a jego wysokość ma 1281 m n.p.m. Do erupcji tego wulkanu dochodziło już kilka razy, ale taka najbardziej niebezpieczna erupcja miała miejsce 24 sierpnia 79 r. n.e. Wtedy zniszczeniu uległy Pompeje, Stabia oraz Herkulanum. Naukowcy są zdania, że w ciągu kilku najbliższych dekad może dojść do jego kolejnej erupcji. Natomiast jedna z ostatnich erupcji miała miejsce 13 marca 1944 roku.

Etna we Włoszech
Wulkan ten leży niedaleko miasta i portu Katania we Włoszech. Obecnie jest jednym z najwyższych i największych stożków wulkanicznych. Jego aktualna wysokość to 3340 m n.p.m. Taki najsilniejszy wybuch Etny był w 1669 roku, gdyż wtedy doszło prawie do całkowitego zniszczenia Katanii. Ostatnie wybuchy miały miejsce 3 września 2013 roku oraz 16 maja 2015 roku. Praktycznie cały czas można obserwować, jak wydobywają się z niego gazy i pary, a podczas erupcji wulkan ten wyrzuca materiał piroklastyczny, a są to nawet bomby wulkaniczne oraz duże ilości popiołu.

Sakurajima w Japonii
Sakurajima jest wulkanem, który ma trzy szczyty, a leży na wyspie Kiusiu niedaleko miasta Kagoshima. Szczyty tego wulkanu to Kita-dake, Naka-dake oraz Minami-dake. Pierwszy wybuch wulkanu, który zanotowano, miał miejsce 963 r.n.e. Natomiast od roku 1955 jest on praktycznie cały czas czynny. Każdego roku dochodzi do niewielkich erupcji, podczas których wokoło na kilkanaście kilometrów wyrzucane są popioły. Ostatni wybuch nastąpił 18 sierpnia 2013 roku i wtedy zostało wyrzucone 5000 metrów sześciennych pyłów, które zasypały znajdujące się niedaleko miasto Kagoshima.

Mount Rainier w Stanach Zjednoczonych
Wulkan ten leży 87 kilometrów od Seattle. Od wielu lat wulkan ten nie daje w ogóle o sobie znać, ale nadal uważany jest przez wulkanologów za zagrożenie dla miasta. Ostatnią erupcję tego wulkanu odnotowano w listopadzie i grudniu 1894 roku, a ostatnia aktywność sejsmiczna miała miejsce w 1969 roku.

Tavurvur w Papua – Nowa Gwinea
Tavurvur to stratowulkan, który znajduje się niedaleko miasta Rabaul w Papui – Nowej Gwinei. Ostatnio wielokrotnie dochodziło do jego erupcji. Jednak takie największe zniszczenie spowodował w 1994 roku, ponieważ wydobywająca się z niego lawa zniszczyła Rabaul. Poza tym do erupcji dochodziło w latach: 2002, 2005, 2006, 2010, 2011, 2013, a ostatnia erupcja miała miejsce 29 sierpnia 2014 roku. Wtedy to ten groźny wulkan wyrzucał z siebie popioły na wysokość 18 kilometrów.

Galeras w Kolumbii
Wulkan Galeras znajduje się 9 kilometrów od miasta Pasto w Kolumbii, które na przestrzeni lat było już kilkakrotnie pokrywane, wydostającym się z wulkanu, popiołem. Ostatnie wybuchy miały miejsce 13 marca 2009, kiedy to wybuchł dwa razy oraz 8 czerwca 2009 roku i trzeba było ewakuować mieszkańców sąsiadujących z wulkanem.

Hekla w Islandii
Hekla to wulkan znajdujący się w Islandii, który leży 115 kilometrów na wschód od stolicy Reykjavik. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w tej części świata. Podczas wybuchu wyrzuca z siebie: bomby, popiół, lawę oraz gazy. Do erupcji dochodziło wielokrotnie, np. miały miejsce w 1991 i 2000 roku.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published