Pozytywne strony kawy

Przez jednych jest wręcz idealizowana i stanowi codzienny, obowiązkowy rytuał, przez innych jest unikana jako szkodliwa dla zdrowia. O kawie narosło wiele mitów, które krzywdzą jej charakter. Kawa ma bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu i jak najbardziej można, a nawet powinno się ją pić. Oczywiście, w nadmiarze rzeczywiście może być szkodliwa, ale nieumiarkowane spożycie niemal każdego produktu wywołuje niepożądane efekty. Pita w rozsądnych ilościach może tylko pomóc.

Poprawia krążenie
Jedną z największych wartości, jaka płynie z picia kawy jest znaczne poprawienie krążenia. Szacuje się, że przepływ krwi w naczyniach może zostać usprawniony nawet na poziomie 30% przy regularnym spożywaniu kawy. Fakt ten jest bezcenny, bowiem przyczynia się do znacznie lepszego dotlenienia organizmu. Nie bez przyczyny zwykło się mówić, że kawa poprawia wydolność fizyczną i kondycyjną oraz, że bywa pomocna w treningach sportowych. Mało zdaje sobie sprawę z faktu, że znaczne poprawienie krążenia usprawnia pracę serca. Picie kawy jest zatem korzystne również i dlatego narządu.

Pomaga w odchudzaniu
Kawa to także naturalna pomoc w procesie odchudzania. Jej spożywanie wzmaga termogenezę, a co za tym idzie, znacznie przyspiesza proces przemiany materii. Dzięki temu, tkanka tłuszczowa jest o wiele lepiej spalana podczas wysiłku. Jednak co ważne, picie kawy może powodować także palenie kalorii nawet podczas spoczynku. Szacuje się, że picie kawy może nawet o 20% przyspieszyć proces redukcji nadmiaru tłuszczu. Właśnie ten fakt jest przyczyną, że niemal każdy suplement diety posiada w swoim składzie kofeinę.

Oczyszcza
Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że kawa jest źródłem wielu antyoksydantów, które przyczyniają się do oczyszczenia organizmu z toksyn. Kawa niszczy wolne rodniki, dzięki czemu spowalnia proces starzenia się i minimalizuje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.

Zapobiega wystąpieniu cukrzycy
Kawa jest bardzo skuteczna w zapobieganiu wystąpienia cukrzycy drugiego typu, ze względu na fakt, że podnosi poziom insuliny. Jednak, znacznie zwiększa także stężenie cukru we krwi, co powoduje, że nie jest zalecana osobom, u których cukrzyca już wystąpiła. Kawa, która zapobiega występowaniu cukrzycy musi być podawana bez cukru i dodatków typu mleko.

Antydepresant
Coraz częściej mówi się o tym, że kawa może być stosowana również jako antydepresant. Nie chodzi tylko o to, że ma przyjemny zapach i smak, którym się rozkoszujemy. Poprawianie nastroju przez kawę zostało potwierdzone przez badania naukowe. Jej spożywanie bowiem znacznie podnosi poziom dopaminy i serotoniny, które stymulują nastrój.

Napędza do działania
Na koniec wypada powiedzieć o zalecie, która stanowią główną przyczynę sięgania po kawę. Kofeina w niej zawarta stanowi naturalny zastrzyk energii, ma ona działanie pobudzające i napędzające do działania. Picie kawy niweluje poczucie senności, zwiększa koncentrację i regeneruje organizm po zmęczeniu. To dlatego, tak często bywa spożywana rano, zaraz po przebudzeniu i zaczęciu nowego dnia.

1 comment

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published