Rodzaje i zastosowanie folii samochodowych

Folie samochodowe posiadają zróżnicowane zastosowanie. Nie zawsze priorytetem jest ich funkcja dekoracyjna, która bardzo często ustępuje miejsca roli ochronnej. Jednocześnie trudno wyobrazić sobie pojazd reklamowy, który nie jest oklejony firmowym znakowaniem. W niektórych przypadkach stosuje się oklejanie bardzo dużych płaszczyzn samochodu, a w innych wystarczające okazują się samoprzylepne naklejki. Obecnie dostępne na rynku rodzaje folii samochodowych różnią się między sobą także innymi czynnikami, na przykład strukturą chemiczną czy techniką oklejania.

Folie do zmiany koloru karoserii

Do coraz popularniejszych rodzajów należą folie przeznaczone do zmiany kolorystyki samochodu. Ich najważniejszą zaletą jest ogromny wybór dostępnych barw. Nierzadko akcesoria samochodowe tego typu sprawdzają się lepiej, niż usługi lakiernika. Właściciel pojazdu może zdecydować się na dowolny kolor i odcień, a nawet nadrukowaną na folii teksturę. Do najpopularniejszych należą warianty satynowe, matowe czy tak zwane kameleony. Najbardziej ekstrawaganckie pojazdy mogą być oklejone nawet folią imitującą zamsz, skórę lub inne materiały. Przy wyborze konkretnego typu folii warto skonsultować się ze specjalistą. Jest on wstanie pomóc w podjęciu trafnej decyzji, a także
zaprezentować próbki zapewniające lepsze rozeznanie.

Folie ochronne

Bezbarwna folia ochronna jest bardzo dobrym sposobem na skuteczne zabezpieczenie karoserii. Zazwyczaj taka forma ochrony ma grubość około 170 mikronów, dzięki czemu doskonale izoluje lakier od niekorzystnych czynników zewnętrznych. Folia ochronna może zabezpieczyć lakier nawet przed głębokimi zarysowaniami, na przykład po gwoździu. Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania należy zdolność folii ochronnych do samo regeneracji. Powierzchnia karoserii pozostaje w doskonałej kondycji, ponieważ drobniejsze rysy są w stanie samoistnie się zasklepić. Folia ochronna jest przy tym całkowicie przezroczysta i pozostaje niewidoczna dla oka, dzięki czemu samochód jest w stanie zachować swój wygląd. W sklepach dostępne są także modele w odcieniu matowym, które po nałożeniu nadają metalicznemu lakierowi estetyczny efekt satynowy.

Folie przyciemniające

Dużą popularnością cieszą się także folie samochodowe przeznaczone do przyciemniania szyb. Poza właściwościami estetycznymi, takie rozwiązanie zapewnia szereg praktycznych zalet. Przyciemnione szyby są w stanie zwiększyć prywatność pasażerów, a jednocześnie nadają luksusu i chronią samochód przed nagrzewaniem się od strony wewnętrznej. Obecnie produkowane są folie o zróżnicowanym stopniu przyciemniania. Różnica w przepuszczaniu promieniowania słonecznego jest dość nieznaczna, jednak może mieć kluczowe znaczenie podczas upałów. Przyciemnione szyby są w stanie zablokować nawet 80% energii słonecznej, włącznie ze szkodliwym promieniowaniem. Folie tego typu mogą także do pewnego stopnia odciążyć klimatyzację. Zwiększają również wytrzymałość szyb, które są dzięki temu bardziej odporne na ewentualne stłuczenia.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Motos.pl.

 

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published