Na czym polega sky surfing?

Współczesny świat ciągle się zmienia, wraz z nim zmieniają się sposoby na spędzanie wolnego czasu jak i rodzaje uprawianych sportów. Sporty ulegają ewolucji w kierunku dostarczania większych doznań i wrażeń.

Jednym ze znanych sportów ekstremalnych jest sky surfing, który powstał dzięki pomysłowości spadochroniarzy. Podstawy tego sportu polegają na kierowaniu lotem jeszcze przed otwarciem spadochronu. Skoczek po wyskoczeniu ma za zadanie wykonać zaplanowane ewolucje w powietrzu przed otwarciem spadochronu. Aby zająć się sky surfingiem trzeba najpierw zapoznać się ze spadochronem. Podstawy sky surfingu to przede wszystkim opanowanie podstaw spadochroniarstwa. Skakanie z deską wymaga od skoczka umiejętności i dłuższej praktyki. Przede wszystkim skoczek musi opanować takie podstawy jak zasady kierowania lotem, gdzie wymagana jest głównie cierpliwość. W powietrzu skoczek musi zapanować nad ciałem jak i nad deską. Chwila nieuwagi powoduje brak równowagi, co kończy się przykrymi konsekwencjami. Kontrola pozycji jest konieczna chociażby po to, aby bezpiecznie otworzyć spadochron. Opanowanie podstaw sky surfingu jest wymagane do bezpiecznego wykonywania ewolucji w powietrzu. Sport ten wymaga cierpliwości i sporo pokory wobec życia. Podstawy pozwalają wyuczyć się zachowań koniecznych w razie utraty kontroli nad sytuacją. Sky surfing to wiele sztuczek i technik, które muszą opanować początkujący skoczkowie. Podstawy to takie działania jak utrzymanie w locie pozycji pionowej i pochyleniu w dół przodu deski.

Od podstaw można przejść do bardziej zaawansowanych pozycji jak salta, śruby, piruety. Należy sobie również uświadomić, że przyszły skoczek musi mieć solidne podstawy takie jak badania lekarskie w certyfikowanym ośrodku medycznym, obowiązkowe ubezpieczenie OC od skoków spadochronowych, zaliczyć kurs zdobyć doświadczenie.

Zajęcia w trakcie kursu przekazują podstawy wiedzy potrzebnej skoczkom takie jak teoria skoku, budowa osprzętu spadochronowego, podstawy meteorologii, metody wyskakiwania z samolotu, sterowania spadochronem, techniki skoku czy zasady zachowania podczas sytuacji awaryjnych.

Początkowo skoczek ćwiczy podstawy takie jak prawidłowe oddzielenie się od statku powietrznego, zazwyczaj najpierw na wysokości 1200 m. Podstawy to prawidłowe wyjście z samolotu, następnie przyjęcie bezpiecznej pozycji i w końcu sterowanie spadochronem.

Zwykle do zaliczenia wszystkich poziomów ćwiczeń wystarczy 7 skoków spadochronowych z 4000 metrów. Oczywiście wszystko uzależnione jest od skoczka, jego charakteru, psychomotoryki i innych zależności mających wpływ na przyswajanie podstaw wiedzy.

Ważne jest, że pierwszy skok można wykonać dopiero po ukończeniu 16 roku życia, lecz osoby małoletnie potrzebują zgody rodziców. Istotne jest, aby opanować podstawy, których zazwyczaj uczymy się w asyście instruktora, więc w warunkach kontrolowanych. Mimo wszystko pozwala to na wyuczenie zachowań i odruchów przydatnych przy samodzielnych skokach i akrobacjach.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published