Skateboard i budowa deskorolki.

Z pewnością nie każdy fan jazdy na desce ma pojęcie o tym z czego tak właściwie składa się jego sprzęt. Warto bliżej poznać jego budowę aby mieć jasny obraz tego jakie elementy są konieczne do wykonania najbardziej podstawowych tricków np. ollie.

Deska to główny element deskorolki, w skrócie mówiąc ma ona służyć do tego aby stać na niej podczas jazdy a także w czasie wykonywania tricków. Budowa to sklejone warstwy drewna laminowanego, standardowa liczba warstw to 11.

Jeśli chodzi o tracki to warto powiedzieć o tym, ze są one bardzo kluczowe w związku z wszystkimi elementami deski. To właśnie na nich da się odnaleźć osie zawierające kółeczka, sposób ich przykręcenia do decka nie jest skomplikowany a polega przede wszystkim na połączeniu ich w postaci czterech śrub. Track daję możliwość swobodnego kontrolowania zachowania się deski w czasie różnego rodzaju tricki – zarówno na rampie czy także grindów. Można powiedzieć, że to właśnie trucki są jednym z najbardziej twardych elementów w nawiązaniu do budowy całej deskorolki. Można powiedzieć, że ich łamanie następuję bardzo rzadko – chociaż zdarzać się może częste łamanie kingpinów.

Jeśli chodzi o pokrycie deski to warto powiedzieć o tym, że podstawowym elementem jest papier z ang. grip. Dzięki niemu osoba jeżdżąca na desce może liczyć na o wiele większość przyczepność. Papier ścierny w razie zerwania można bez większych problemów kupić już za cenę około 20zł lub 30zł.

Kolejne istotne elementy w przypadku deskorolki to kółka. W wielu przypadkach są wytwarzane z uretanu, grubość ich to granice od 52mm do 57mm. Można je rozróżniać bezpośrednio na twardość ale praktyczna wskazówka jest taka, że im są twardsze i szersze tym lepiej się spisują na rampie a w przypadku ulicy, klasycznego streetu lepiej będzie korzystać z miękkich i węższych.

Nazwa ta została użyta w serialu animowanym Spider-Man, kingpin jest największą śrubą, która znajduję się w desce i przechodzi ona przez truck a także wszystkie części całej dechy. W bardzo dużej ilości przypadków ten element jest bardzo łamliwy. Jednak sam ich wydatek wynosi niewiele a dokładnie od 10 do 15zł.

Następny element, który można odnaleźć w każdej deskorolce to podkładki. Można je określać jako bardzo przyszłościowe elementy deski ponieważ to właśnie one bronią przez różnymi mechanicznymi uszkodzeniami, które spowodowane są przez nacisk wyżej wspomnianych tracków w czasie wykonywania różnych tricków – na streecie lub na rampie. W czasie wykonywania jednego z bardzo podstawowych tricków jakim jest ollie największy nacisk może padać właśnie na element decka, który może być odpowiedzialny za pęknięcia podłużne. Podkładki nie należą do najdroższych elementów. Zdecydowanie mogą pomagać w odniesieniu do ochrony decka przed zbyt wczesnym zakończeniem jego okresu przydatności.

Śrubki montażowe to także bardzo ważny element w nawiązaniu do całej deskorolki. Nie należy o nim zapominać – ich liczba wynosi 8(dokładnie sprecyzowana liczba to po 4 na każdym tracku) można je bez większych problemów nabyć w niemalże każdym skate shopie.

Za co odpowiadają łożyska? Przede wszystkim gwarantują prędkość naszej deski w czasie jazdy. Należy powiedzieć o tym, że na jedno kółko przypadać będą po dwa łożyska kulkowe a także tylko jedna rozporowa tulejka. Najszybsze łożyska mają swoje specjalnie oznaczenia. Jeśli ktoś zna odpowiedni kod to tak naprawdę może znaleźć dla siebie te najbardziej istotne. W tym przypadku należy do nich zaliczać ABEC9. Jeśli chodzi o te wolniejsze to tutaj warto wyróżnić ABEC87 oraz ABEC3.

Ważna wskazówką dla wszystkich osób zamierzających kupić deskorolkę może być to aby przede wszystkim zwrócić uwagę na przeznaczenie samej dechy. Początkujący nie powinni decydować się na decka, który idealnie może posłużyć się do rampy. Najpierw warto nauczyć się techniki czysto na streecie. Podstawowe tricki, które powinni opanować wszyscy nowicjusze to z pewnością ollie, kick-flip. Wraz z postępem na deskorolce można zdecydować się na zakup drugiej, w tym przypadku na rampę. Po budowie deski można ocenić to z jakim przeznaczeniem jest poszczególny model. W przypadku szybkiej jazdy można pomyśleć o tym aby kupić taką specjalnie dostosowaną do konkretnej dechy. Lepszych producentów warto szukać w specjalnie przeznaczonych do tego skate-shopach. Tam na pewno można liczy na dobry sprzęt a także porządny sprzęt.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published