Dobry biznes rozwija się w głowie

Założyć własny i dochodowy biznes – oto marzenie całkiem sporego grona ludzi. Powody mogą być bardzo różne. Jedni chcą zarabiać na czymś co jest ich pasją a inni pragną być sami sobie szefem. Jednak stworzenie interesu z prawdziwego zdarzenia to nie taka prosta sprawa. I nie chodzi tylko o pieniądze. Prowadzenie biznesu to w głównej mierze prawidłowe podejście i uważne planowanie. O czym więc pamiętać, jeśli stajemy na początku drogi do zostania prawdziwym przedsiębiorcą?

Przede wszystkim trzeba być pewnym siebie i swoich decyzji. Rozpocząć działalność gospodarczą potrafi każdy, ale sztuką jest utrzymać ją na dobrym kursie. Wątpliwości i strach to bardzo zły znak. Bez wiary w sukces nie można bowiem z otwartością i nowatorską myślą wprowadzać w czyn swoich biznesowych pomysłów. Oczywiście, że nie można też przesadzić – nadmierna pewność siebie zgubiła już niejednego. Ale przemyślane i pewne decyzje to wyznacznik dobrego przedsiębiorcy.

Znalezienie jakiegoś pomysłu na działalność to nie problem. Ale wymyślenie biznesu w którym będziemy się realizować – oto jeden z kluczy do sukcesu. Jak w każdym zawodzie – trzeba robić dokładnie to co się potrafi i lubi. Po pierwsze sprawi to, że usługi naszego przedsiębiorstwa będą realizowane jak należy, a po drugie będziemy robić to w czym znajdujemy też przyjemność. Nie ma nic gorszego niż zmęczenie i rutyna w wykonywaniu czynności, które narzucone są przymusowo. W finansach, podatkach i przepisach jest już dość ciężkich obowiązków – po co dodawać sobie kolejne? Pasja w biznesie jest motorem do budowania coraz lepszej marki, doskonalszych produktów i sposobem na świetną zabawę w dziedzinie którą po prostu się lubi.

Potrzebny będzie też pomysł na rozpędzenie całej machiny. Początki są zawsze najtrudniejsze i mogą być przyczyną poważnego zniechęcenia. Nowy gracz na rynku nie ma lekko – dłużej istniejąca konkurencja, pierwsze doświadczenia z nową dziedziną, szukanie klientów. To wszystko są poważne problemy, z którymi trzeba sobie jakoś poradzić. Nie można liczyć, że wszyscy natychmiast przybiegną do nowego salonu czy wejdą na stronę świeżego sklepu internetowego. Trzeba mieć pomysł na reklamę, przyciągnięcie uwagi klienta i nie liczyć na to, że „jakoś to będzie”.

Mądrością jest uczyć się na swoich błędach. Wiedzieli to już nasi pradziadowie i fakt ten nie zestarzeje się nigdy. Jeśli coś idzie nie tak – nie można się od razu załamywać. Zawsze trzeba brać się w garść i rozważyć uczciwie co zostało zrobione źle. Nie warto się oszukiwać i zrzucać winę tylko i wyłącznie na niedobrych klientów i nieuczciwą konkurencję. Trzeba stanąć oko w oko z własnymi porażkami i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. Tylko tak można budować i rozwijać.

Rób wszystko jak najlepiej się da. Uczciwość, rzetelność i konsekwencja to nie byle jakie walory każdej firmy. Procentują one nie tylko poczuciem satysfakcji ale i lojalnością oraz zadowoleniem klientów. To zaś przekłada się na realne zyski, dobre imię firmy i darmową reklamę przekazywaną z ust klientów do uszu ich znajomych.

1 comment

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published