Przeglądając oferty spedytorów, których domeną są przesyłki lotnicze, łatwo dostrzec, że w ofercie wielu z nich znajduje się obecnie agencja celna. Znacznie upraszcza to całą procedurę odprawy.
Przesyłki cargo oraz kurierskie skierowane do konkretnej firmy lokowane są w bardzo różnych magazynach, działających na terenie lotniska, w zależności od firmy, jaka pośredniczy w przypadku danej przesyłki. W momencie, gdy towar dociera na miejsce, agent lub pracownik firmy kurierskiej niezwłocznie powinien powiadomić o tym fakcie klienta, pozostawiając jego decyzji wybór agencji celnej, która dokona stosownego zgłoszenia celnego importowanego towaru. Z reguły taka sytuacja ma miejsce przy pierwszym imporcie ładunku, ponieważ w celu usprawnienia całej procedury i skrócenia czasu odprawy firmy spedycyjne proponują wypełnienie upoważnienia dla agencji celnej. Takie upoważnienie o stałym charakterze umożliwia w przyszłości przekazywanie przez agenta handlingowego lub firmę kurierską dokumentacji potrzebnej agencji celnej do odprawy towaru, bez każdorazowego angażowania klienta.
Z reguły propozycja wypełnienia upoważnienia stałego umożliwiającego reprezentację w kontakcie z agencją celną pada podczas pierwszego kontaktu. Znacznie upraszcza to całą procedurę, ponieważ po zgłoszeniu towaru do odprawy w agencji celnej uiszczane są wszelkie należności celno-podatkowe, następnie zaś przesyłkę z umówionego miejsca odebrać może przedstawiciel adresata. W większości przypadków jest także możliwość przekazania przesyłki odrębnym transportem lub firmą kurierską. W przypadku kolejnych importów, dokumentacja trafia już bezpośrednio do rąk spedytora, co do minimum skraca czas odprawy.
Niektóre agencje celne pobierają opłaty prowizyjne – oferty jednak różnią się między sobą dość znacznie, w związku z czym propozycje firm warto szczegółowo zweryfikować.