Jak poprawnie dobrać oświetlenie schodów?

Budowa lub remontowanie domu nie jest sprawą łatwą, ponieważ wiąże się nie tylko z zadbaniem o odpowiedni odbiór wizualny powierzchni, ale też zapewnieniem wygody i bezpieczeństwa domownikom oraz gościom. Wbrew pozorom istotnym elementem domostwa są jego schody, które powinny posiadać dobrze dobrane oświetlenie. W takim razie jak wybrać oświetlenie schodów i dlaczego to takie ważne?

Schody to szczególna część każdego domu, ponieważ jest – można powiedzieć – miejscem newralgicznym, czyli takim, w którym w większym stopniu powinno się zadbać o bezpieczeństwo. Z tego powodu tak często inwestuje się w elementy antypoślizgowe, a także solidne balustrady. Niemniej istotne jest oświetlenie schodów, ponieważ to właśnie ono zadba o bezpieczeństwo wszystkich ich użytkowników, jednak przy tym wszystkim, jeżeli postawi się na nowoczesne rozwiązania, można polepszyć odbiór wizualny danej powierzchni!

Na pierwszym miejscu należy zastanowić się nad zastosowaną technologią. W dzisiejszych czasach wiele mówi się na temat ekologii, dlatego najlepiej jest wybrać lampy, które wyróżniają się niskim poborem energii elektrycznej. Chodzi oczywiście o nowoczesne oświetlenie schodów LED. Dlaczego warto? Jak wspomniane było wcześniej, technologia ta pobiera rekordowo niską ilość prądu, a do tego cechuje się fenomenalną żywotnością.

W wielu domach oświetlenie schodów ogranicza się do lamp sufitowych. To oczywiście ważna rzecz, ponieważ umożliwia skorzystanie ze schodów i bezpieczne przejście po nich. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest wskazane, co jest związane z różnymi sytuacjami, chociażby nocną wędrówką po obiekcie. Prawdopodobnie każdy człowiek był w sytuacji, w której wstał w nocy i zapalając światło, oślepł na kilka chwil. To nie tylko dyskomfort, ale mniejsze bezpieczeństwo na schodach, ponieważ brak widoczności może prowadzić do potknięcia. Z tego powodu warto postawić na żarówki, które nie dadzą wiele światła, ale wprowadzą ciekawą atmosferę za sprawą półmroku.

Istotne jest również to, jak zostały zbudowane owe schody, tzn. czy są postawione przy ścianie, czy stoją wolno itd. W pierwszym przypadku dobrym pomysłem jest skorzystanie z lamp montowanych we wspomnianej ścianie. Najczęściej układa się je co kilka schodów, ponieważ efektywność żarówek wystarczy na oświetlenie także pozostałych. To rozwiązanie jest bardzo estetyczne, aczkolwiek można sobie pozwolić na jeszcze ciekawsze pomysły!

Bardzo dobrą propozycją jest postawienie na oświetlenie schodów za pomocą tzw. pasków LED. Dlaczego? To najbardziej nowoczesny sposób na zadbanie jednocześnie o komfort, bezpieczeństwo i dobry wygląd tej części domu. Zazwyczaj owe paski podkleja się pod schody w taki sposób, aby było widać światło, ale by nie było widoczne jego źródło. Co więcej, takie oświetlenie schodów pobiera wyjątkowo mało energii, a przy tym oferuje sporą różnorodność, na przykład kolorystyczną. Można bowiem zamontować paski świecące na wszystkie kolory, przez co na pewno uzyska się efekt pasujący do wystroju całego domu. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota, który łączy się ze sterownikiem. Ten może czasami umożliwiać nawet uzyskanie efektu migania, przechodzenia barw itd., co na pewno zostanie docenione podczas imprez rodzinnych etc.

Wygoda użytkowania może być jeszcze większa, kiedy w grę wchodzi oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu. To wbrew pozorom bardzo tanie urządzenie, które wpływa na komfort domowników. Dlaczego warto kupić ów czujnik? Przykładem zastosowania może być sytuacja, kiedy dany człowiek niesie bardzo duży i ciężki pakunek, dlatego ma zajęte ręce i nie ma możliwości wciśnięcia przycisku umieszczonego na ścianie. Nie mając czujnika ruchu, należy więc odłożyć pakunek, włączyć światło i wtedy skorzystać ze schodów, co wiąże się ze stratą czasu i sporym dyskomfortem. Taka opcja wpływa też na oszczędność, ponieważ schody zostaną podświetlone tylko wtedy, kiedy będzie szedł po nich człowiek. Nowoczesne czujniki rozróżnią nawet, czy po stopniach wbiega osoba, czy zwierzę.

1 comment

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published